Karty płatnicze- różne rodzaje, różne właściwości

Karty płatnicze- różne rodzaje, różne właściwości

Niebywale popularnym sposobem płatności są karty płatnicze. Jest to elektroniczny środek płatności umożliwiajacy dokonywanie transkakcji bezgotówkowych za pośrednictwem terminali, na przykład płacąc za zakupy przy kasie w supermarkecie, a także do pobierania pieniędzy z bankomatów. Poza tym są bezpieczniejszą alternatywą dla noszenia przy sobie dużej kwoty w gotówce. Wyróżniamy następujące rodzaje kart: kredytowe, debetowe, obciążeniowe oraz przedpłacone.

Karta kredytowa jest dość specyficzna. Umożliwia ona zaciągniecie niemalże nieograniczonego kredytu w dowolnym momencie, przy czym nie obciąża ona konta bankowego, jest jedynie obciążeniem sama w sobie. Oznacza to, że dokonując transakcji nie trzeba mieć na koncie wystarczającej ilości środków.

Rekomenduje się zaciągać kredyty za jej pomocą jedynie na krótki okres. Przy wypłacie gotówki z bankomatu kartą kredytową naliczana jest bardzo wysoka prowizja, lepiej więc nie używać tej karty jako służącej do pobierania pieniędzy.

Karty debetowe dostępne są dla każdego posiadacza konta w banku- nie musi on posiadać regularnych, comiesięcznych wpływów na konto. Można używać jej do transakcji bezgotówkowych oraz do wypłaty pieniędzy z bankomatu, w przeciwieństwie do kart kredytowych prowizje nie są wysokie, niekiedy wypłaty są całkowicie za darmo. Kolejnym czynnikiem odróżniające debetówki od kart kredytowych jest to, że jeżeli w chwili wykonywania transakcji na rachunku właściciela karty kredytowej nie ma odpowiednich środków, wtedy jest ona niemożliwa.

Coraz większą popularność zyskują karty pre-paid (przedpłacone). Jest to połączenie karty debetowej z ideą telefonów na kartę. Posiadając kartę przedpłaconą korzysta się z niej jak z karty kredytowej, jednak nie jest konieczne posiadanie konta w banku- środki na karcie biorą się z zasilenia jej przelewem bądź w oddziale banku.

Dzięki dziennemi limitowi wydawania pieniędzy, który można ustalić zgodnie ze swoimi potrzebami a także braku konieczności posadania rachunku bankowego, karty pre-paid często są dawane dzieciom, na przykład, w trakcie ich wyjazdu na wakacje.

Jest to bezpieczniejsze od wręczania dziecku gotówki, ponieważ łatwo może je zgubić lub nieumiejętnie rozdysponować, chociażby wydając wszystkie pieniądze w jeden dzień. Dzięki karcie przedpłaconej rodzice mają większą kontrolę nad wydatkami swojej pociechy.

Karta obciążeniowa pozwala na dokonywanie transakcji zarówno gotówkowych jak i bezgotówkowych, o ile kwota operacji nie przekracza dziennego limitu ustanowionego przez bank. Dodatkowo, wykonywane transakcje mają odroczony okres spłaty, co oznacza, że co pewien okres suma należna bankowi jest odciągana z konta powiązanego z kartą.